Заряджати щелепою

Версія для друкуPDF version

Дослідники створили пристрій, який уміє перетворювати механічну енергію від рухів щелепи в електричну

Дослідницькі проекти з розробки пристроїв, що дозволяють використовувати можливості людського тіла для генерації електричної енергії, вже давно не викликають особливого здивування. Проте, остання розробка дослідників з технологічного університету École de technologie supérieure (ÉTS) в Монреалі безумовно заслуговує на увагу. 


Дослідники ÉTS розробили пристрій, що дозволяє акумулювати і використовувати енергію, яку генерує група жувальних м'язів. 

У якості «секретного соусу» тут виступають волокна з полімерного матеріалу з п'єзоелектричними властивостями. Цими волокнами обтягнутий ремінець, який кріпиться на нижню щелепу за допомогою навушників та інших спеціальних пристосувань. При рухах щелепи ремінець розтягується і стискається, тим самим забезпечуючи вироблення електричної енергії. 

На жаль, загальний обсяг енергії, який може бути вироблений «обличчям» обчислюється 10 мкВт протягом однієї хвилини. Щоб внести більше ясності - це невелика частина частки від загальної кількості енергії, необхідної для роботи звичайного ліхтарика.

Однак, якщо вже бути чесними до кінця, заявлений дослідниками теоретичний максимум не є завищеним. Є підстави вважати (результати експериментів), що середня потужність пристрою складає до 7 мВт. Цього недостатньо для забезпечення харчування сучасним електричних приладів, але дослідники планують збільшити потужність шляхом використання більшої кількості число шарів п'єзоелектричного матеріалу. Повідомляється, що 20 шарів матеріалу загальною товщиною в 6 мм забезпечать вихідну потужність в 200 мкВт, чого буде достатньо для живлення слухового апарату. 

Результати дослідження автори опублікували в журналі Smart Materials and Structures. 

П'єзоелектричні волокна вже давно не є чимось новим, але навряд чи до теперішнього часу дослідникам вдалося повністю розкрити потенціал даної технології. На даному етапі користі від цього хитромудрого винаходу небагато, але завжди існує невелика ймовірність появи в майбутньому технології, яка дозволить заряджати стільникові телефони під час розмов по них.

За матеріалами: itc.ua