В Україні хочуть ввести контроль якості інтернету, який провайдери називають побором

Версія для друкуPDF version

Український державний центр радіочастот (УДЦР) до кінця року почне контролювати якість інтернет-послуг українських провайдерів. Про це повідомляє ресурс «ЛігаБізнес», посилаючись на представників інтернет-провайдерів.

«УДЦР вже недвозначно розіслав учасникам ринку прейскурант на свої послуги, - заявив один з менеджерів компанії Лакі Нет. - Це не що інше, як реанімація старого "лічильника", який придумав позаминулий складу НКРЗІ на чолі з Яцуком (Петро Яцук очолював Національну комісію, яка регулює питання зв'язку та інформатизації, з 2009-го по травень 2014). Провайдерам нав'язується черговий обов'язковий і безальтернативний платіж - по суті справи, оброк. І все це під виглядом турботи про абонентів».

Новий керівник УДЦР Валентин Резниченко відмовився коментувати цю ситуацію. Прес-служба Центру радіочастот надала офіційне роз'яснення, згідно з яким УДЦР «може запропонувати провайдерам свої послуги з випробування технічних показників якості послуг з доступу до Інтернет виключно на договірних засадах». 

Відзначається, що НКРЗІ ще за часів Януковича затвердила так зване Рішення №849, згідно з яким показники якості телеком-послуг переводяться в розряд публічної інформації, тобто вони обов'язково повинні бути опубліковані в 2015 році. Тому від «пропозиції» УДЦР просто неможливо відмовитися. До 2015 року не так вже й багато часу, провайдерам просто нікуди діватися, вважають в Лакі Нет. 

Монопольність послуги УДЦР наголошує і засновник компанії Imena.ua Олександр Ольшанський.

«УДЦР тарифи оголосив, але приписав, що вони добровільні і що провайдери не зобов'язані вимірювати якість за допомогою УДЦР. Але інший (акредитованої для перевірок) організації немає », - говорить Ольшанський і вважає, що держоргани ведуть з провайдерами нечесну гру. - «НКРЗІ своє Рішення №849 прийняла, але вже рік не реєструє його в Мін'юсті. УДЦР прейскурант оголосив, а через рік, якщо буде "тиша", рядок про "добровільно" видалить».

Не подобається провайдерам і методика, за якою УДЦР збирається оцінювати якість інтернет-доступу. На думку Ольшанського, вона заснована на принципах роботи фіксованої телефонії, які незастосовні до інтернету. На думку експерта, ряд недоречностей дозволять держорганам в майбутньому "викручувати руки" провайдерам. 

В свою чергу в НКРЗІ запевняють, що провайдери роздмухують скандал абсолютно безпідставно. На підтвердження своєї позиції представник держрегулятор посилається на пункт 4.3 Рішення №849, в якому говориться, що провайдери можуть самостійно оцінювати якість наданих ними послуг. Однак голова правління Інтернет-асоціації України (ІнАУ) Тетяна Попова вважає, що в формулюванні присутня велика частка лукавства. 

«Можна проігнорувати прейскурант УДЦР, але не можна проігнорувати рішення НКРЗІ, і з наступного року ми зобов'язані опублікувати показники якості. Так, можна самим закупити дорогу вимірювальну апаратуру. А потім довго доводити, що вона у нас є і ми все правильно виміряли », - пояснює вона. 

На думку виконавчого директора ІнАУ Володимира Куковського, дозволити собі послуги УДЦР, так само як і проводити заміри за допомогою власної апаратури, можуть тільки телеком-гіганти. Як у першому, так і в другому випадку на провайдера лягають додаткові витрати в розмірі від десятків до сотень тисяч гривень. А для середніх і дрібних регіональних провайдерів «пропозиція» Центру радіочастот може виявитися непідйомним і ставить під питання рентабельність бізнесу.

За матеріалами itc.ua